Анализи и теми

22 декември 2018

Кој ќе го замени Матис и ќе стане нов американски министер за одбрана

Американскиот министер за одбрана, Џим Матис, поднесе оставка откако Трамп го најави повлекувањето на американската војска од Сирија. Иако сите детали за оваа ситуација се сеуште непознати, односно дали тој...

9 декември 2018

Како влегоа муџахедините на Балканот, внесоа нови правила и односи

Во 1993 година воените единици на босанските Срби и Хрвати повеќе месеци, во соработка, се бореа против муслиманите и, особено, муџахедините во Босна. Милошевиќ и Туѓман, во...

21 ноември 2018

Моќна, богата и безмилосна - ова е фармацевтската мафија

Поранешениот директор на болницата во Париз Некер Филип Вуд, францускиот парламентарен претставник и доктор Бернард Дебре во својата нова книга "4000 корисни, бескорисни и опасни...

17 ноември 2018

ФЕНОМЕН НА 21 ВЕК: Голема сексуална рецесија

Постојат многу фактори кои сугерираат дека времето во кое живееме е создадено за нова сексуална ренесанса, нешто како револуцијата што се случи во 1960-тите години на минатиот век. Процентот на луѓе кои...

4 септември 2018

Зошто Путин сонува за демонтирање на Европската унија

Пред малку повеќе од една година американскиот новинар и колумнист Џејмс Кирчик, автор на "Крајот на Европа: диктатори, демагози и доаѓањето на мрачниот век", самиот даде значителен напор во сеопфатниот...

22 август 2018

Washington Post најавува политички земјотрес: 11-те најопасни недели од владеењето на Трамп започнуваат сега

Наредните 11 седмици би можеле да бидат најтензични во политиката на американскиот претседател Доналд Трамп, која и досега личела на циркус, оценува "Washington Post".

Во тие 11 недели, за кои весникот...

2 август 2018

Кој и како не прислушкува во секој момент. И зошто?

Секоја активност на интернет мрежата остава информации зад себе. Приказните за студентот Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg) дека со Фејсбук кој создал "мрежата револуција" се смешни, зад сето...

26 јули 2018

Дали западот градеше мит за ненасилноста на Будизмот?!

Будизмот на Западот се перцепира како инхерентно пацифистичка филозофија, но зголемувањето на насилната реторика на досега малата, но се повлијателна група на тврдокорни монаси во делови од Азија, го оспорува...

14 јули 2018

Зошто западот стравува од средбата на Путин со Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Доналд Трамп ќе се сретнаt во Хелсинки на 16-ти јули, а поради шпекулациите дека Трамп ќе го признае по одржаните референдуми присоединувањето...

23 јуни 2018

Со светот, наскоро, ќе владее Евроазија и железницата

Климатските промени носат тешкотии во авионските летови и патувањето на бродовите. Кина, а набргу и Индија, како најголеми светски производители нема да можат до САД...

18 јуни 2018

Се што треба да знаете за вашиот пријател - виното

Виното е сложен и до детал нијансиран и префинет пијалак. Начинот на неговото производство, комбинациите од различните сорти грозје, богатството од мириси и вкусови кои се...

12 јуни 2018

Путин, од А до Ш

На 18 март 2018 Владимир Путин победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи над 76% од гласовите, со што по четврти пат го доби рускиот шестгодишен претседателски мандат....

24 мај 2018

Москва: Ако има голема војна во Украина, Русија и Србија влегуваат на Косово

Неодамна видовме американски ракетен напад врз Сирија, со резултат кој е се уште предмет на полемика. Но, за разлика од тоа сигурно е дека добар дел од светот стрепеше од тој настан како можен вовед во директен...

13 мај 2018

Зошто Вашингтон по секоја цена сака амбасадата да им биде во Ерусалим?

САД го извршија најавеното што отпрвин, до пред само два месеци, изгледаше како политичка провокација без сериозни намери - ја отворат својата амбасада во Ерусалим, и покрај противењата на...

11 мај 2018

Досие Гвантанамо - документите кои ја уриваат ЦИА!

Воeна база Гвантанамо (Guantanamo Bay Naval Base) е посед од 120 квадратни километри под контрола на САД на островот Куба. Владата на Куба се противи на постоењето на оваа воена поморска...