16 Jan 2020

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, учествуваше на еден од водечките традиционални настани од областа на финансиите –…

16 Jan 2020

„Произведено во Европа“. Кога текстилот ќе се означи на овој начин, звучи инспиративно за купувачот. По фер плати, пристојни услови за работа.…

15 Jan 2020

Досегашниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев од вчера е запишан како нов управител на компанијата „Феро Инвест“ на местото на…

15 Jan 2020

За емисијата „Економски Магазин“ интервју имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека…

15 Jan 2020

Мерките што ги иницираме и носиме се однесуваат на намалување на сивата економија, поволности за даночните обврзници и поедноставување на…

15 Jan 2020

Друштвото ФЕРО ИНВЕСТ ДОО Скопје и неговиот сопственик Кочо Анѓушев соопшти дека категорично ги отфрла „лажните обвинувања од Наум Стоиловски…

15 Jan 2020

Европската Унија континуирано  овозможува  финансиска помош за земјите кандидатки за членство во ЕУ, преку инструментите ИПА I и IPA II, меѓутоа…

15 Jan 2020

Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, се сретна со претседателите на четирите најголеми стопански комори, претставници на…

15 Jan 2020

Почна со работа новата надградена верзија на онлајн услугите на ЕВН – evnonline.mk. Овие услуги на корисниците сега ги нуди компанијата „ЕВН Хоме…

15 Jan 2020

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски, вчера се сретна со земјоделците од општина Ѓорче…

15 Jan 2020

Германската влада склучи договор со државната железничка компанија „Дојче Бан“ за вложување на 86 милијарди евра во железничката инфраструктура во…

15 Jan 2020

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка вчера ги разгледа клучните показатели за домашната економија и движењата на…

15 Jan 2020

Весникот „Њујорк тајмс“ ја надмина границата од пет милиони претплатници благодарение на зголемениот број на онлајн претплатници.

Во 2019…

14 Jan 2020

Еден ден пред нова година, министерството за одбрана предводено од Радмила Шеќеринска склучило јавна набавка со ЕДС на Кочо Анѓушев за купување…

14 Jan 2020

По посетата на Ранковце, Свети Николе и Струмица, ИПАРД инфо караванот продолжува во Прилеп, Тетово, Кичево и Скопје.

Средбата со…

14 Jan 2020

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот АППТ, по саемот во Лондон денес на состанок со израелската авиокомпанија ISRAIR повторно го…