Економија

15 декември 2018

Левица го поддржува протестот на синдикатот во Прилеп

Левица го поддржува протестот на Конфедерацијата на слободни синдикати во Прилеп. Во соопштението се наведува дека последниот период сме сведоци на повторно актуелизирање на работничките прашања и синдикалната...

14 декември 2018

Одржана 31-та сесија на Клубот на истражувачи

Во Народната банка на Република Македонија се одржа 31та сесија на Клубот на истражувачи на која по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска-Бежоска, беа презентирани истражувачките трудови: „...

Тројно зголемен бројот на британски компании заинтересирани за влез во Германија

Бројот на британски компании, кои ја истражувале можноста да основаат свои подружници во Германија, годинава се зголемил за трипати поради загриженоста дека брегзит ќе ги загрози снабдувачките канали и пристапот до...

Заев: Ги јакнеме капацитетите на општините за учество во економскиот развој

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министри во Владата на Република Македонија учествуваше на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во организација на ЗЕЛС и...

М-НАВ потпиша договор за набавка на најсовремен систем за контрола на летање

М-НАВ потпиша договор со производителот „Леонардо“ од Италија за набавка и инсталација на најсовремен систем за контрола на летање (Аir traffic management – ATM), вклучувајќи и за техничко оперативна сала за истиот...

Во Словенија 700 евра минимална плата до 2020 година

Словенечкиот парламент ги усвои амандманите за измена на законот за минимална заработувачка, што ќе доведе до постепено зголемување на минималната плата на нето 700 евра во 2020 година.

За измнените на...

Усвоен Буџетот за 2019 – повеќе пари за животна средина, за регионален развој, за инфраструктура

Повеќе пари за животна средина, почист воздух, регионален развој и инфраструктура ќе бидат издвоени од буџетот за 2019 година, кој Владата го усвои на денешната 109-та седница.

„Во Предлог Буџетот за 2019...

Луксембург и Германија со највисок животен стандард во ЕУ

Жителите на Луксембург и Германија имаат највисок животен стандард во ЕУ, додека на дното се Унгарија, Хрватска и Бугарија, покажуваат податоците на „Еуростат“.

Највисока потрошувачка по жител бележи...

Модната куќа „Луј Витон“ купува луксузна хотелска групација за 3,2 милијарди долари

Француската луксузна модна куќа „Луј Витон Мо Хенеси“ (LVMH) ја купува луксузната хотелска групација „Белмонд“, во рамки на договор чија вредност компанијата ја процени на 3,2 милијарди долари.

Од LVMH...

13 декември 2018

Македонска ракија прогласена за најдобра на Балканот

На фестивалот „Salines Spirit Fest" кој се одржа во Тузла, Босна и Херцеговина, премиум ракијата на Бовин беше оценета од стручното жири, како најдобра ракија во регионот.

На фестивалот на овошни ракии и...

МФ: Oбезбедени се средства за заокружување на „Ветерен парк Богданци“

Од Министерството за финансии соопштија дека се потпишани спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници – Богданци“.

Според министерот...

Peugeot продолжува да освојува награди

Брендот Peugeot продолжува да освојува награди и трофеи со најновите модели во гамата.

– Новиот PEUGEOT 508 ја доби наградата ,,Coyote Car 2019″, и – PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT ја освои првата награда за Play...

Јавен повик за давање под закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари. Се работи за повик наменет за...

Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, но разликата е во политичката волја да се спречи тоа

Повеќе од 100 претставници на државни институции, граѓански организации, бизнис-секторот и медиумите од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово денеска во Скопје разговараат за состојбата со...

Бабовски : Почна аплицирањето за финансиска поддршка за рибарство и аквакултура

Од денеска до 27 декември, сите субјекти кои произвеле или продале риба од сопствено производство на пазарите, ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка по Програмата за финансиска поддршка во...