Германскиот автомобилски гигант Фолксваген (VW) го претстави новото лого со кое сака да се изгради имиџ на компанија ангажирана за заштита на…

Фирмите кои се управувани од осомничените во случајот „Рекет“ ќе бидат прочешлани од УЈП.

Управата од утре според најавите ќе влезе во…

Градежната комора на Македонија го поддржува проектoт  „Купи куќа купи стан“ од самиот почеток на неговата промоција и смета дека со новите услови…

Владата денеска го утврди текстот на Предлог на Закон за задолжување на Република Северна Македонија кај Меѓународната банка за обнова и развој-…

Продолжува трендот на раст на платите што е уште една потврда дека економијата е стабилна и поставена на здрави основи. Вака СДСМ ги коментира…

Владиниот кабинет ќе претрпи измени со назначувањето министерка за финансии. На чело на ова министерство, како што неофицијално дознава Алсат, во…

Владата денеска усвои предлог-одлука со која се намалуваат цените на одреден број лекови, вклучувајќи и лекови за ветеринарна медицина и се…

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното и високото образование во Република…

До крајот на неделата Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово треба да испрати извештај до македонската Агенцијата за храна и ветеринарство…

Британскиот готвач Џејми Оливер смета дека брегзит е една од причините поради кои пропадна неговиот синџир ресторани.

Тој рече дека луѓето…

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата од вработен во јуни 2019 година во однос…

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, и владина делегација, денеска во Владата прими делегација на…

Просечната исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2019, изнесувала 25 205 денари и е за 4,1 отсо поголема од јуни минатата година.

Македонска банка за поддршка на развојот АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја информираше јавноста дека Никола Поповски е избран за…

Регулаторната комисија за енергетика на својата интернет страница го објави новиот ценовник за нафтените деривати што…

Министерството за финансии изготви прирачник за проектот „Купи куќа, купи стан“, кој е поставен на веб-страницата на…