„Тесла“ почна да гради фабрика во Кина

Компанијата „Тесла“ започна со изградбата на мега фабрика во кинескиот град Шангај, вредна две милијарди американски долари.

Сопственикот и извршен директор на компанијата, Илон Маск, најави дека производството на моделот „тесла 3“ во таа фабрика ќе започне кон крајот на годината, а капацитетот што се најавува е 500.000 возила годишно.

Се работи за прв објект што компанијата го гради надвор од САД.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари