Економија

17 јули 2018

Охрид и Струга заедно ќе привлекуваат туристи

Преку заедничка промоција на Охрид и Струга како една туристичка дестинација која треба да се посети до повеќе гости. Туристичките работници сметаат дека разновидната и проширена понуда во која ќе бидат вклучени...

Колку луѓе се дел од сивата економија?

Домашните работници, односно негувателки, бебиситерки треба да се интегрираат во системот и да бидат рамноправни со останатите работници, поточно да имаат правна заштита и поголеми права. Европската легислатива го...

Државата зема 22.7 милиони евра со високи камати за кои ќе треба да се вратат 46.4 милиони евра!

Владата денеска се задолжува за нови скоро 23 милиони евра, со високи камати на 35 години рок за враќање. Со што износот кој ќе треба да го вратиме е 46.4 милиони евра за кредит од 22.7 милиони евра.

Имено...

Џеф Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

Џеф Безос е најбогат човек во модерната историја на човештвото.

Богатството на основачот на „Amazon.com Inc." вчера надминаа 150 милијарди долари, според индексот на милијардери на „Bloomberg". Тоа е околу 55...

Косовската влада сеуште одлучува дали и за македонските земјоделски производи ќе се плаќа повисока царина

Неизвесно е дали од утре македонските земјоделски култури ќе се извезуваат на Косово со 30% повисоки царини од досегашните. Косовското министерство за трговија и индустрија ја најави оваа привремена мерка за увоз...

Италијански компании на економски форум ќе се информираат за можностите за инвестирање во Гази Баба

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, се сретна со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео.

Како што се наведува во соопштението од општината, Георгиевски детално го запознал Ромео со...

Одмори се, но 70% од Македонците немаат пари за одмори

Според анкетата која минатата година ја спроведе „Finance Think" помеѓу 1.133 испитаници покажува поразителни податоци за сиромаштијата во Македонија.

Имено, според анкетата 69 отсто од граѓаните не можат да...

16 јули 2018

ЕУ: Кина, Русија и САД да не почнуваат трговски војни

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ги повика Пекинг, Кина, Русија и САД да не почнуваат трговски војни и ги повика трите земји да извршат реформи во Светската трговска организација.

– Се...

Нова тужба од Кина за САД

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека поднесло нова жалба до Светската трговска организација (СТО) поради намерата на Вашингтон да наметне тарифи за дополнителен контингент на увезени стоки од Кина...

Криптовалутите сеуште не ја изгубиле довербата

Биткоинот имаше вртоглав раст во 2017 година, но оваа година е прилично тивка за најпопуларната криптовалута, чија моментална вредност е околу 6300 долари (наспроти блиску до 20.000 долари колку што изнесуваше...

Со преговорите законодавството за зоните и инвеститорите целосно ќе се прилагоди со ЕУ

Со претстојните преговори за членство во Европската унија Македонија ќе се адаптира целосно на законодавството за технолошко индустриските развојни зони, тоа го знаат инвеститорите, но нашите предности ќе останат,...

МФ: Воведување краудфандинг за поголем пристап до капитал за малите и средни претпријатија

Примена на краудфандинг во Македонија, односно концепт на прибирање средства од поголем број инвеститори за финансирање компании, ќе придонесе за поголем и полесен пристап до капитал за малите и средни...

ГСОЛ најавува нови вработувања, заврши стечајот на „Фени“

ГСОЛ преку македонското претставништво „Еуроникел" и официјално стана сопственик на „Фени", а стечајната постапка е завршена. Судијката Валентина Ѓорѓиевска ја потврди одлуката што ја донесе Собранието на...

Која е фирмата под палка на Владата и „Макпетрол“ а која дава 1.000 евра просечна нето плата?

Кој вели дека нема профит во природниот гас! ГА-МА иако нема лиценци за пренос и управување со гасоводниот систем лани имала профит од 2,27 милиони евра. Фирмата наплаќа за користење на...

Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот? На ова прашање одговара британската компанија за анализи на воздушниот транспорт во светот „Official Airline Guide" (OAG).

...