Економија

16 јануари 2019

Инфо-денови од ИПАРД Програмата во Штип и Радовиш

Покрај двете работилници кои се одржаа во Струмица и Тетово, денес од Велес и Лозово започна бранот на инфо денови во склоп на едукативната кампања за ИПАРД Програмата 2014–2020. Утре ќе бидат организирани и инфо...

Кина внесе рекордни 83 милијарди долари во банкарскиот систем

Кинеската централна банка на Кина денска „вбризга“ 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ инјектиран во еден ден, оценува каналот „Си-ен-би-си“.

Приносот...

УПОЗ бара работниот ден да трае седум часа, 2 јануари и 2 мај да бидат неработни денови

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани на (УПОЗ) бара воведување на седумчасовен работен ден, и предложи 2 јануари и 2 мај да бидат прогласени за неработни денови.

...

Во 2018 година рекорден број на туристи во Шпанија – речиси 83 милиони

Бројот на странски посетители во Шпанија скрши уште еден рекорд во 2018 година, шести пат по ред, рече денеска министерот за индустрија, Рејес Марото.

Прелиминарните официјални податоци покажуваат дека бројот...

Европската Унија повеќе увезува отколку што извезува во светот

Европската Унија во ноември 2018 година забележила помала размена на стоки со светот, наспроти брзиот раст на увоз во однос на извоз, додека надворешнотрговскиот биланс на еврозоната покажал вишок, покажува првата...

15 јануари 2019

Бектеши: Над 53 милиони денари годинава за малите и средни претпријатија

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ги промовираше мерките од Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво 2019 година, за која од година во година расте интересот кај бизнис заедницата, со...

Забави германската економија, најслаб раст во пет години

Германската економија забележала раст од 1,5 проценти во 2018 година, што е најслаба стапка на раст за пет години и претставува значително забавување во споредба со претходната година, се наведува во прелиминарната...

„Луфтханза“ стана најголемиот европски авиопревозник

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ минатата година стана најголемиот европски авиопревозник, откако по цели 14 години од првата позиција го симна „Ер Франс-КЛМ“.

На глобално ниво, првата позиција и натаму...

Кина одобри изградба на брана од 239 метри, која ќе биде највисока во земјата

Кина ја одобри изградбата на една од највисоките брани во земјата, висока 239 метри, лоцирана во горниот тек на една од своите најдолги реки, Јангце, соопшти денеска државната агенција за планирање.

...

На осум германски аеродроми штрајкуваат работниците од обезбедувањето

На осум германски аеродроми денеска штрајкуваат работниците од обезбедувањето, а ваквиот нивен чекор ќе доведе до нарушување на плановите за околу 22.000 патници поради откажување или одложување на летовите,...

14 јануари 2019

Осум нови рути од аеродромите во Скопје и Охрид со „Визер“

Ницкобуџетната авиокомпанија „Визер“ објави дека од јули го додава својот петти „ербас A320“ авион во скопската база, како и дека годинава стартуваат осумте нови рути од македонските аеродроми и тоа од Скопје до...

„Мерцедес“ ја задржа круната на пазарот за луксузни автомобили

Германската автомобилска компанија „Мерцедес-Бенц“ трета година по ред ја задржа водечката позиција во светот кога станува збор за продажба на луксузни автомобили. Имено, компанијата и во 2018 година, го премина...

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на Форумот на Централна и Источна Европа на „Еуромани“

Гувернерката на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, утре и задутре ќе учествуваат на 24. Форум на Централна и Источна Европа, што го...

12 јануари 2019

ЗА ДА НЕ ВЕ ОДЕРАТ: Внимавајте со брзите кредити, но и со каматите на обични кредити

Секој корисник има право предвреме, кога сака, целосно или делумно да го врати банкарскиот потрошувачки кредит. Притоа, според Законот за потрошувачки кредити, точно се знае колку банката може да го „напенали"....

11 јануари 2019

Произведено е милионитото визило Peugeot 2008 во Мулхаус

По шест години од лансирање на моделот Peugeot 2008 SUV, PSA Group во фабриката во Мулхаус го произведе милионитото возило.

Peugeot 2008 во моментов е произведен на три континенти – во Европа, Кина и Латинска...