27 Sep 2020

Во Клиничкиот центар на Црна Гора, 17 пациенти се животно загрозени како последица на коронавирусот, соопшти здравствената установа.

53…

27 Sep 2020

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24 часа.

27 Sep 2020

Во изминатите 24 часа едно лице почина во Србија од последиците од коронавирусот, а од 3.138 тестови, 72 се позитивни, објави Министерството за…

27 Sep 2020

Премиерката на Србија, Ана Брабиќ, ја повика членката на Антикорупцискиот совет Јелисавета Василиќ да изнесе цврсти докази за тврдењата дека…

27 Sep 2020

Коментирајќи ги бројните текстови што се појавуваат во медиумите во Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска, во кои се наведува дека…

27 Sep 2020

Поранешниот премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти, го нарече договорот постигнат во Белата куќа меѓу Белград и Приштина „…

27 Sep 2020

На предизборниот митинг во Мидлтаун, Пенсилванија, американскиот претседател Доналд Трамп се осврна и на договорот меѓу Белград и Приштина и тој…

27 Sep 2020

Меѓународниот трибунал кој ги истражува воените злосторства извршени за време на војната за независност на Косово 1998-1999 година изминатава…

27 Sep 2020

Клубот „Смоквица“ се наоѓа на аголот од Тратинска и Бадалишева во Загреб, и постои уште од деведесеттите години. Го води Желимир Удовичиќ, кој има…

27 Sep 2020

Минатата година беше рекордна за наменската индустрија на Босна и Херцеговина.

Извозот изнесуваше повеќе од 122 милиони евра и главно се…

27 Sep 2020

Двајца бизнисмени, кои важат за блиски до црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, продадоа дел од својот бизнис во таа земја, пренесуваат…

26 Sep 2020

Насим Харадинај е уапсен и пренесен во одделот за притвор на Специјализираниот совет за Косово во Хаг под сомнение дека сторил кривични дела…

26 Sep 2020

Албанскиот премиер, Еди Рама не ги крие амбициите за трет мандат и искажува убеденост дека ќе победи на изборите на 25 април 2021 година.

26 Sep 2020

Директорот на ЈП Комунално и водовод Жабjак, Радован Бошковиќ, наводно, револтиран од изборните резултати, го нападнал, најпрво вербално, а потоа…

26 Sep 2020

Италијанското обвинителство заврши со прелиминарната истрага против голема мрежа на шверцери на дрога од дури десет држави, а осомничени се вкупно…

26 Sep 2020

Од понеделник, 28 септември, до 12 октомври, поради зголемувањето на случаите на коронавирус, во три црогорски градови Никшиќ, Беране и…