Балкан

17 декември 2018

Прва жртва на студот во Србија

Маж на возраст од 50 години е пронајден мртов кај Сремска Митровица, а првичните резултати покажале дека тој починал од студ, објави РТС.

Телото било пронајдено во селото Лаќарак.

Во Србија за попладне...

Скандал во Црна Гора, судија постирал провокативни фотографии на социјалните мрежи

Комисијата на Судскиот совет на Црна Гора по речиси еден и пол месец сè уште нема утврдено дали судијата на Основниот суд во Котор Вељко Булатовиќ го прекршил Етичкиот кодекс со објавување провокативни фотографии...

Мицотaкис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик

Господине Ципрас, не ја спасивте Македонија, единствено што направивте е да им дадете македонска националност и јазик на соседите, му порача лидерот на грчката опозициска партија Нова...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи седница на барање на Србија и Русија по повод одлуката на Приштина за формирање војска, а на која ќе се обрати и српскиот претседател, Александар Вучиќ. Седницата...

Силна експлозија пред грчката телевизија „Скај“

Доцна синоќа пред грчката приватна телевизија „Скај“ се случи силна експлозија на бомба која предизвика голема материјална штета, но за среќа нема повредени, соопштија властите.

Полицијата соопшти дека...

16 декември 2018

Спасувачка акција во Босна – пронајдени 20 мигранти кои премрзнале во планина

Горската служба за спасување во Бихаќ по целодневна потрага вечерва ги пронајде и последните четворица мигранти на планината Пљешевица. Двајца од нив се пронајдени во тешка состојба, со смрзнатини опасни по живот,...

Шведско радио: И Тачи пред специјален суд за воени злосторства на Косово

Шведско радио објави денеска дека и претседателот на Косово, Хашим Тачи ќе биде повикан во Специјалниот суд за воени злосторства на Косово, но не се наведува во кое својство, објави Газета експрес.

Во...

Каменос: Не знам од каде му се парите на Коцијас, но знам кој прв го смисли „Северна Македонија“

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, го повтори своето противење на Преспанскиот договор повикувајќи го претседателот Прокопис Павлопулос да го повика Советот на политички лидери и да ја укине спогодбат...

15 декември 2018

Каракачанов: Ќе гласам против членство на Македонија во НАТО, мојата чаша е прелиена

Ќе гласам против членстото на Македонија во НАТО, изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, во интервју за бугарската ТВ Нова.

Јас реагирав правилно. Мојата чаша е прелиена. Не се согласувам...

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и дека добар дел од вината за тоа паѓа и врз грбот на српскиот претседател,...

БЛОКИРАНИ ПАТИШТА: Србија и БиХ затрупани во снег до еден метар (ВИДЕО)

Последните 24 часа речиси без престан паѓа снег во Србија, а висината на снежната покривка некаде изнесува и над половина метар. Сообраќајот се одвива отежнато, а многу траси на...

Каракачанов: Ќе гласам против членство на Македонија во НАТО

Ако Македонија не го смени своето однесување, нема да гласам за нивен влез во ЕУ и НАТО.

Ова го изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир...

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту во следниот парламент, порача лидерот на грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис....

Ципрас: Патриотизам е да ја сакаш татковината, а не да ги мразиш другите

Грчкиот премиер Алексис Ципрас од партискиот политички настан организиран од СИРИЗА во Солун порача дека Левицата не ја продава Македонија. ,,Левицата го спасува културното и историското наследство на грчката...

Ова е војската на Косово (ВИДЕО)

Рамуш Харадинај и хашим Тачи дојдоа на свеченоста.

Вака изгледаат војниците на Косово за кои Србија се крена на нозе.