Анархистичката група „Рубикон“ изврши напад на познат ресторан во Халандри, предградие на Атина.

Нападот се случил ноќта помеѓу четврток и…

Рекордна количина од 342 килограми марихуана е запленета на граничниот премин Карасовиќи кај Дубровник.

Полицискиот оддел Дубровник-Неретва…

Албанските власти со булдожер му го урнаа ресторанот на сопственик којшто на 21 август нападна шпански туристи и со телото се обиде да го запре…

Поради дефект се заглави рингишпилот ,,Скај флаер” во Биоград во Далмација, по што пожарникарите час и половина ги спасувале децата кои останале…

Припадници на грчката крајбрежна стража и „Фронтекс“ денеска спасиле 107 мигранти и бегалци во два одвоени случаи на Егејското Море.

Во…

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена ѕвезда“ кога група маскирани мажи…

Во Загреб денес имало силно невреме проследено со дожд и грмежи, а во две куќи избувнал пожар поради удар на гром.

„Индекс.хр“ наведува дека…

Грчката полиција го пронајде телото на мигрантот од Ирак кој го прегази воз близу турската граница.

Полицијата соопшти дека мигрантот…

Амбасадата на САД во Приштина ја поздрави денес одлуката за распуштање на косовскиот парламент, оценувајќи го како важен исчекор за формирање нова…

Вистинска драма се случувала синоќа во притворското одделение на Казнено-поправниот затвор во Мостар кога петмина криминалци се обиделе да…

Десет деца со треска, дијареја и повраќање биле хоспитализирани утринава на Клиниката за инфективни болести на Клиничкиот центар на Универзитетот…

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн, го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена звезда“ кога група маскирани мажи…

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис изјави дека почитувањето на правата на грчкото малцинство во Албанија е услов за земјата да добие датум за…

Со 89 гласови „за“ и еден „против“, Собранието на Косово донесе одлука за распуштање на шестото свикување на косовскиот парламент.

Претходно…

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли по средбата помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и американскиот државен секретар…

Албанското министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското море спасил 36 Авганистанци, кои се обиделе да дојдат до…