(Видео) Ердоган: Турција и Ирак ќе ја продлабочат соработката

Турција и Ирак ќе ја продлабочат својата соработка во борбата против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Турција соопшти дека ќе ја преземе во свои раце борбата против екстремистичката организација на Исламската држава по одлуката на САД да се повлече од Сирија.

Анкара, исто така, спроведува редовни воздушни напади врз базата на Курдистанската работничка партија (ПКК) во северен Ирак.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари