Уште еден земјотрес регистриран кај брегот на Закинтос

Земјотрес со јачина од 4,1 степени по Рихтер денеска е регистриран во морето кај грчкиот остров Закинтос.

Епицентарот на земјотресот е забележан во морето, 47 километри јужно од Закинтос, објави Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина, а пренесе агенцијата АНА.

Земјотрес кај Закинтос беше регистриран и вчера со јачина од 4,6 степени.

Грчката агенција потсетува дека на крајот од октомври овој остров беше погоден од потрес со јачина од 6,4 степени кој предизвика само материјална штета.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари