Харадинај: Состанокот во Брисел е чекор напред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај изјави дека состанокот во Брисел помеѓу косовската државна делегација и високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини е чекор напред, пренесе РТК.

„Добивме некои информации, мислиме дека беше очекувано и се предвидуваше оти состанокот ќе се случи на тој начин. Претставени се ставовите на косовската делегација и институциите на ЕУ“, оцени Харадинај.

Не велам, додаде тој, дека е многу позитивно или добро, но секако е чекор напред.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари