Грчката влада ќе падне поради Македонија!?

Како што пренесуваат грчките медиуми, голема е веројатноста во текот на денешниот ден, грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, да ја напушти владата на Ципрас.

Актуелниот министер за одбрана на нашиот јужен сосед, Панос Каменос според гласините би требало да се повлече денес, односно да ја раскине коалицијата со премиерот Ципрас поради незадоволството од постигнатиот договор со нашата земја.

Каменос е основач на десно ориентираната Партија на независни Грци која што има познат став – исклучување на терминот „Македонија" од било какво име на нашата земја, па затоа се очекува токму тој да ја сруши владата на Ципрас.

Наводно Каменос поради тоа што не се согласувал името на нашата земја да биде Република Северна Македонија, ќе го казни Ципрас со тоа што ќе се повлече од министерското место, но и од неговата влада со што дефинитивно ќе ја забави ратификацијата на постигнатиот договор помеѓу Скопје и Атина.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари