Експлодирала рафинеријата во Босански Брод, има повредени (ВИДЕО)

Вечерва околу 21:30, имаше силна експлозија на рафинеријата во Босански Брод.
Експлозијата се почувствувала силно на другата страна на реката Сава, во Славонски Брод. Од хрватскиот центар 112 во моментов нема информации за овој настан, јавува индекс.хр

Државната управа за заштита и спасување, исто така, вели дека знаат за инцидентот од она што граѓаните им го кажуваат. Граѓаните на Славонски Брод се вознемирени.

Од планинскиот дел на пламенот, кој се крева високо, јасно се гледаше 15 минути по експлозијата проследена со детонација. Околу 22:30 се слушнаа две помали експлозии.

Еве како изгледа во Славонски Брод во живо:

 

Пожарникарите на теренот, повредени неколку работници

Илија Јовичиќ, шеф на општината Босански Брод, изјави за РТРС дека сите противпожарни единици се на терен. Тој потврди дека неколку работници се повредени во експлозијата, додавајќи дека постројката бр. 4 во бродската рафинерија.

Босанско-херцеговскиот портал "Дневни аваз" известува дека пожарникарите биле на самото место.

Портпаролот на полицијата во Добој, во разговорот со локалниот портал Саблус, потврди дека имало експлозија во една од рафинериските постројки во Босански Брод и дека немаат информации за повредените.

Поврзани

Најнови вести

Коментари