05 Jun 2020

Заштитата на јавното здравје, безбедноста на посетителите, но и безбедноста на вработените во туризмот остануваат наш…

04 Jun 2020

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во главата, а болниот…

04 Jun 2020

Градот Хвар го суспендира воведувањето на 5G технологија сè додека не се докаже дека нема негативно влијание врз луѓето и околината.Градскиот…

04 Jun 2020

Началникот на нефрологија на Воената медицинска академија (ММА), Џ. М., е уапсен под сомнеж дека примил мито, потврдува за медиумите портпаролката…

04 Jun 2020

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на заразени со вирусот во земјата. Според…

04 Jun 2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека очекува големи притисоци по прашањето за решавање на косовскиот проблем и дека е важно Србија по…

04 Jun 2020

Мелиза  Харадинај - Стубла е министерката за надворешни работи на Косово. Таа е дел од Алијансата за иднината на Косово (АИК), а порано била…

04 Jun 2020

Во последните 24 часа во Хрватска е потврден еден нов случај на коронавирус.

Од вкупно потврдени 2.247 случаи, закрепнале 2.105 лица, а 103…

04 Jun 2020

Во Словенија, во последните 24 часа, се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката влада.

Исто…

04 Jun 2020

Грчките левичари во Солун го запалија американското знаме пред конзулатот на САД, тврдејќи дека тоа го прават во солидарност со „американските…

04 Jun 2020

Црногорските поморци, повеќе од 20, кои се сместени во карантинот Вучје во Никшиќ, се закануваат со штрајк со глад, поради, како што велат,…

04 Jun 2020

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа синоќа во…

04 Jun 2020

Српските цариници во соработка со полицијата, на паркингот на една компанија од Врање, откриле 13 мигранти од Авганистан во товарниот дел на…

04 Jun 2020

По подолго време, во Сараево е потврден еден нов случај на коронавирус, додека 11 други случаи се потврдени во остатокот од БиХ, соопшти…

03 Jun 2020

Нискобуџетската авиокомпанија „Визер“ денеска ги обнови летовите од Сараево, а еден ден претходно и од Тузла, со што повторно го воспостави…

03 Jun 2020

Амбасадорот на Црна Гора во Србија, Тарзан Милошевиќ, изјави дека е потребно да се намали бројот на активни случаи во Србија од 4.000 на 2.000, за…