Балкан

18 јули 2018

Вучиќ: Албанците се обидуваат да добијат сѐ, додека ние бараме компромис

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини и претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи разговараа денеска во Брисел за напредокот на дијалогот во однос на...

Вучиќ и Тачи денеска во Брисел – прво одвоени состаноци, па трилатерална средба

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска ќе се состане со косовскиот претседател, Хашим Тачи во Брисел, во рамки на новата рунда дијалози меѓу Белград и Приштина.

Состанокот на којшто ќе присуствува и...

17 јули 2018

Вучиќ се сретна со Макрон: Србите и Французите станаa светски шампиони на ист ден

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, рече дека Србија повторно гледа кон Париз и дека Франција денес има многу поважна улога за целиот регион.

Тој ова го изјави на заедничката конференција со францускиот...

Пријателот на Ципрас, Савидис: не измислувајте лажни вести

Грчкиот бизнисмен Иван Савидис кој беше прозван како финансиер кој платил 300.000 евра во Грција и во Македонија да се протестира против Преспанскиот договор изјави дека се тоа обични, ноторни лажни вести

–...

(Видео) Еден мртов, откорнати дрвја и покриви по силната бура што ја погоди Хрватска

Силно невреме синоќа го погоди подрачјето на Шибеник, пришто еден човек го загуби животот.

Хрватските медиуми пишуваат дека итните служби интервенирале во текот а целата ноќ, а ветрот корнел дрва и покриви....

Ги наградуваат вработените по 250 евра ако донесат нов работник

Поради недостиг на работна сила, компаниите во Словенија ги наградуваат своите вработени со 250 евра ако донесат или препорачаат нов работник.

Таков е...

Британски извештај: На Западен Балкан ќе му требаат децении до стандардите на ЕУ

На Србија и другите држави на Западен Балкан ќе им биде потребно 50 или 60 годии да го достигнат животниот стандард на ЕУ, се наведува во извештајот на британскиот Комитет за надворешни...

Британски извештај: Западен Балкан ќе го достигне стандардот на ЕУ дури за 50 години

На Србија и на другите земји од Западен Балкан ќе им бидат потребни 50 или 60 години за да го достигнат стандардот на ЕУ, се вели во извештајот на британскиот Комитет за надворешни работи, кој беше објавен во...

Карлеуша удрила по хрватските фудбалери поради Томпсон, па веднаш го избришале твитот, но некој го зачувал да раскажува за....

Репрезентацијата на Хрватска денеска го прославуваа успехот на Мундијалот и стигнаа во Загреб каде што цел ден автобусот со фудбалерите поминувал низ Загреб.

На дочекот пееле Запрешиќ Бојс и Марко Перковиќ...

16 јули 2018

ВО ЖИВО: Величенствен дочек на фудбалерите во Хрватска

Хрватска е подготвена, со големо нетрпение го чека враќањето на „Огнените" од Русија.

Да потсетиме дека Хрватската фудбалска репрезентација вчера изгуби шанса да стане Светски шампион на Фудбалското првенство...

Над 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

Ние, левичарите, демократите и прогресивните граѓани, го поддржуваме Договорот, бидејќи сме против национализмот и ревизионизмот и се залагаме за мирно, солидарно, европско, балканско...

Коѕијас е убеден дека Договорот без проблеми и со мнозинство ќе помине во грчкиот парламент

Убеденост дека договорот од Преспа без проблеми ќе добие зелено светло од пратениците во грчкиот парламент, па дури и од некои од Независни Грци, изразува шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас.

Во...

Драматичниот лет до Задар, за 7 минути авионот се спуштил 5 000 метри (ВИДЕО)

Компанијата соопшти дека се користеле маски за кислород, односно дека екипажот извршил контролирано слетување.

Авионот за само седум минути од...

15 јули 2018

Коѕијас: Ќе го изгласаме договорот без проблеми

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас верува дека договорот за името Северна Македонија ќе добие зелено светло кај собраниските пратеници во грчкиот парламент, вклучувајќи ги и претставниците на...

Независни Грци до Коѕијас: ОХИ употреба на терминот Македонија од соседната земја

За интервјуто на Коѕијас во германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, реагира портпаролот на Независни Грци и објаснува дека ставот на владата официјално го изразува владиниот портпарол, а се друго се лични...