Techno

7 април 2018

И канадска фирма собирала податоци од Фејсбук

Ес-Це-Ел е скратеница за фирмата Лаборатории за стратешки комуникации кои имаат догвоор со владата и армијата и сопственик е Кембриџ аналитика.

Компанијата Фејсбук соопшти дека прекинала соработка со канадска...

6 април 2018

Внеси ги овие бројки за брз интернет. Проверено

Компанијата за безбедност на Интернетот Cloudflare лансирала сопствен систем за давање имиња на домејни (DNS) кој не само што ветува безбедно сурфање, туку е и значително побрз од останатите DNS...

5 април 2018

Скандалот со фејсбук многу поголем отколку што се мислеше - Закерберг ќе сведочи пред Конгресот

Погодените од скандалот со незаконски користените лични податоци на Facebook е повеќе отколку што се претпоставуваше. Податоците на блиску 90 милиони корисници се преземени од страна на Cambridge Analyst, а не 50,...

4 април 2018

Фејсбук ќе разоткрива кои од пријателите споделуваат лажни вести

Борбата против лажните вести се префрли и на социјалната мрежа Фејсбук. Од компанијата најавуваат подобрена верзија на апликациите кои на корисниците ќе им овозможи да дознаат повеќе за вестите кои некој од нивните...

3 април 2018

Ова е најголемата автомобилска гробница на светот (ВИДЕО)

Веројатно секоја приказна за Дизелгејт скандалот е толку пати раскажана што дури на некои им е досадна дури помислата за оваа тема.

Мора сепак да се признае дека и оние добро упатените не ја сфаќаат...

2 април 2018

По долго чекање, најава за Sony PS5!

Новата конзола за игри PlayStation 5 веќе е успешно креирана и наскоро ќе се најде во официјална продажба, објави новинарот Маркус Селарс, еден од најупатените новинари во развојот на видеоигрите.

Според него...

31 март 2018

Внимавајте на оваа игра зошто во неа се крие измама која ќе ве чини 5,5 евра неделно

Измамниците уште еднаш ја покажаа својата генијалност така што мудро го искористија механизмот  Google Play Store.

Андроид играта со име Pingu Cleans Up, која ви дозволува сами да креирате сопствен пингвин,...

30 март 2018

Биди сам свој шпион: Следи се себеси преку Google

Дали Гугл, со сите сервиси кои ги има и со кои соработува, знае се за вас. Да не ве плашиме, ама веројатно ќе се исплашите кога ќе видите што се Гугл и Фејсбук знаат за вас. Ни вие толку не знаете.

Иако...

28 март 2018

Сите автомобили во Европа ќе мора да имаат SOS копче за итна помош

Сите нови автомобили во Европската унија од следната недела ќе мора да имаат вграден систем што автоматски ќе повикува итна помкош во случај на сообраќајна несреќа.

– Системот под назив eCall има можност да...

26 март 2018

P20 Pro со камера од 40 Мегапиксели ја убива конкуренцијата

Со текот на времето истекуваат се повеќе детали за новиот Huawei P20 Pro, а според најновите гласини, откриено е со каква камера ќе пристигне новиот адут на кинеската компанија.

Само со еден клик ќе знеме колку се чека нарачка во ресторан

Апликацијата Гугл Мапс наскоро, во верзијата 4.47, на корисниците на смарт-телефони, ќе им овозможи да дознаат и колку просечно се чека нарачка во одреден ресторан.

Програмата опфаќа повеќе ресторани во...

25 март 2018

Инстаграм ѕвезда креираше лажно патување во Дизниленд

32-годишната Инстаграм ѕвезда Каролин Стрич од Велика Британија со еден експеримент докажа како луѓето веруваат во совршенството сервирано на социјалните мрежи, кое може и воопшто да не е вистинито.

На своите...

Повеќе од 17 000 Македонци паднале на фората на фејсбук BFF

По скандалот со крадење податоци со Фејсбук и Кембриџ Аналитика, на некој му текна да пише дека Марк Закерберг измислил код „BFF" кој ако го пишете во коментар и ви излезе со зелени букви, тоа значи дека профилот...

24 март 2018

Илиноис покрена тужба против Фејсбук и Кембриџ аналитика, фирмите бегаат од нив - а има и претреси

Област во Илиноис ги обвинува двете компании за измама и за злоупотреба на приватни податоци.Фејсбук и Кембриџ Аналитика веќе се занимаваат со бројни приватни тужби поради неконсензуално споделување на податоци, но...

Елон Маск ги избриша Tesla и SpaceX од Facebook

Американскиот милијардер Eлон Маск ги избриша официјалните страници на Tesla Motors и SpaceX на најпопуларната социјална мрежа.

Онлајн петицијата „избриши го Фејсбук" (#deletefacebook) е создадена по...