Свет

21 април 2018

Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

Администрацијата на претседателот на САД смета дека Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност" поради кршење на човековите права на граѓаните во овие и други земји.

Во годишниот извештај за...

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет на Русија, Константин Косачев. Тој во порака објавена на...

На Трамп "му пукна филмот": Демократите ќе платат за сите гревови!

Никако да престанат обвинувањата и препукувањена меѓу Доналд Трамп и демократите околу замешаноста на Русија во претседателските избори на САД од 2016.

Претседателот на САД Доналд Трамп кој е под постојан...

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за тестирање на нуклеарни бомби. Агенцијата КЦНА соопшти дека државата од денеска ќе почне...

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Ким ги суспендира сите нуклеарки и тестирањата

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја суспендира програмата за нуклеарно тестирање на неговата земја, велејќи дека "повеќе нема да треба" да извршува нуклеарни тестови

20 април 2018

Дамаск конечно под целосна контрола на сириската влада

Сириските државни медиуми објавија дека екстремистите од Исламска држава се согласиле да го предадат последното упориште во Дамаск. Како што наведуваат, со тоа им е отворен патот на сириските сили за прв пат од...

"Јас го произведов отровот кој му го дале на Скрипал"! (Видео)

Владимир Углев е научник кој во интервју за ББС признал дека помогнал да се развие нервниот агенс "новичок" со кој го отруле Скрипал и неговата ќерка.

- Целта беше да се произведе многу посилна супстанца од...

Видео: Руското тајно оружје ги блокираше ракетите на Трамп - „Крашуа“ ги дезориентираше проектилите

Како доказ на тврдењата на Вашингтон дека сите нивни крстаречки ракети минатата сабота ги погодиле метите во Сирија и дека немало уништени, не се вистините. Асад им предал на Русите два...

Исповед на жена која го преживеала нападот: Трамп е болен, Асад е наш претседател

Амира Џабер, 46-годишна жителка на Хомс, градот во кој се нападнати наводните лаборатории за хемиско оружје, во разговор за Гардијан вели дека е подготвена да умре за својата земја....

Еве колку плата зема Владимир Путин!

Кремљ го објавил годишниот извештај за плати на водечките руски функционери, вклучувајќи ја и платата на претседателот Владимир Путин.

Кремљ го претставил списокот со цел да се зголеми довербата на руската...

Соросе, извини што не плачам... !

"Ќе ме разберете ако не рикам од плачење", рекол Орбан за државното радио МР1 

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Доколку ме прашувате за воени судири, 100 проценти сум сигурен...

Силен земјотрес ја погоди Канада, а ја тресеше Америка!

Граѓаните на Детроит, кој се наоѓа на 250 километри одалеченост, го почуствуваа тресењето на земјата.

Земјотерс со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди југот на Канада, а многу го почуствувале и во...

Кралот ќе го смени името на државата

Кралот на Свазиленда Мсвати Трети изјави дека државата ќе го смени името и ќе се вика „еСватини" што е неочекувана изјава по повод 50 годишницата од независноста на оваа мала африканска...

Ударна вест: Американски војници нападнати од руски специјалци во Сирија!

Помошникот државен секретар Вес Мичел изјавил дека руски платеници нападнале американски војници во Сирија.

"Безобразна интервенција на Русија во Сирија и подржна на режимот на Асад го зголемиле ризикот од...