Скопје

21 април 2018

Нема да си одите додека јас не се најадам

Гладен скопјанец не им дозволил на вработените од позната сендвичарница да го затворат локалот, по што тие морале да повикаат обезбедување.

Инцидентот се случил во вторникот на полноќ кога по завршувањето на...

Градот Скопје го објави повикот за субвенции за велосипеди

Градот Скопје денеска го објави јавниот повик повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето...

Акција за чистење на Градски парк

Еколошката младинска организација „Гоу Грин” и Меѓународниот Балкански Универзитет ќе ја организираат акцијата „Еко – патрола” по повод Денот на планетата Земја. Акцијата ќе се одржи утре, со почеток во 11 часот...

Вечерва: Пронајдено мртво тело на паркинг во Аеродром

Доцна вечерва кај поликлиниката Јане Сандански мртво тело лежи покриено на паркингот пред зградите во Аеродром, објави порталот „Макпрес.мк".

Како што пишува порталот се работи за женско тело но сеуште нема...

20 април 2018

Нов урбан сквер и детски парк во Карпош

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на Општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев заедно со стручните соработници и...

ДОМ: Уставниот суд да се изјасни зошто на постапува по пријавите за урбанистичките планови во Карпош

Од партијата Демократска Обнова на Македонија (ДОМ) јавно ги прашуваат членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните детални урбанистички планови (ДУП) во Карпош, поднесени од...

Хорор во Скопје: Брутално си ја претепал невенчаната сопруга

Во 03 часот и 30 минути по полноќ во Битола на улица „Љубојно", во куќата на 30-годишната Ѓ.Р. нејзиниот невенчан сопруг, 29-годишниот Б.С. од Скопје, физички ја нападнал.

...

НЕМА ВЕЌЕ ИЗНАЈМУВАЊЕ НА ВЕЛОСИПЕДИ - Проектот прекинат

По седум години по ред, проектот „Изнајми велосипед" на ЈП „Градски паркинг" за изнајмување на велосипеди на Град Скопје е во прекин, поради нивна неисправност, а во амортизирана состојба се и електромобилите и...

Скопје ќе добие нов еко-автобус

Нов еко-автобус ќе сообраќа на линијата со број 2, на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

„Скопје ќе добие нов еко-автобус. За таа цел...

19 април 2018

Полицаец до граѓанин: Ќе те влечам по улица (СВЕДОШТВО ОД КЛИНИКА)

Припадник на полицијата денеска на влезот на Клиничкиот центар во Скопје се изживувал врз поранешниот новинар на А1 и Коха, Фитим Криезуи, кој поради итен случај со неговата мајка сакал побрзо да помине низ рампата...

Искршени автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Непознат сторител ги оштетил автомобилите на скопскиот градоначалник Петре Шилегов и на неговата сопруга, кои биле паркирани пред зграда на улицата Хелсинки.

Според информацијата на МВР, вчера во 23.10 часот...

Девојче искасано, кутрето и умрело по нападот од Питбул

Расно куче нападнало и усмртило помало домашно куче, при што била касната и сопственичката на угинатото милениче, информираше МВР.

Според полицијата, инцидентот се случил околу 16.30 часот во населбата Карпош...

ЦРВИ И ИНСЕКТИ ВО САЛАТИ И ХАМБУРГЕРИ во скопска сендвичарница (ВИДЕО)

Пајаци, ларви и други инсекти само во @RoyalBurger. Виде со ваква порака се проширија на социјалните мрежи.

Граѓани кои решиле да јадат од скопската седндвичарница имало што да видат во во салатите и...

Мртва ладна си шета низ Скопје и пуши марихуана: „Ја почнувам слободата на канабисот“(ВИДЕО)

Девојка од Скопје си запали еден 'фиш' и си пуши на улица во Скопје.

Видеото веднаш се прошири на социјалните мрежи.

Скопјанката вели : „Ја почнувам слободата на канабисот“.  Преку видеото повикува да...

НИШТО ОД ВЕТУВАЊАТА НА МАРИН: Зграда во Аеродром ќе се гради на место на детско игралиште (ВИДЕО)

И покрај силните предизборни убедувања на градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, дека нема да дозволи непланско градење и трупање на згради во урбаното јадро на општината, во ерором ќе никне нов...