Македонија

21 април 2018

(Видео) Координативно тело ќе ја следи состојбата со вакцинацијата на децата

Министерството за здравство е во фаза на формирање Национално координативно тело за вакцинација, кое ќе има задача да го разработи целокупниот процес на имунизацијата, соопшти министерот за здравство Венко Филипче...

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на прекумерна сила, но неказнивоста останува широко распространет...

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои управуваат возила под дејство на алкохол....

МВР без детали за приведувањето на скопјанката во Градски парк

Вчера околу 18,15 часот во Градски парк Скопје од слобода е лишена М.Р.(30) од Скопје поради основано сомнение за сторено кривично дело по член 215 и член 216 од КЗ на РМ, се вели во соопштението на Министерството...

Сега е најдобриот момент од 1995 година за решение за името

Се наоѓаме во најдобриот момент од 1995, а еден чесен и функционален договор може само корист да им донесе на народите на двете земји, вели во интервју за МИА, Никос Ксидакис, пратеник и портпарол на пратеничката...

Заев: Сега е вистински момент да се најде решение за името, па поканата за НАТО ќе биде активирана

Фокусот е ставен на решение за името, а не на рокови. Сега е вистинскиот момент да се најде решение. Влегуваме во самата суштина, во најсуптилните детали каде мора да бидеме креативни за да може двете страни да ги...

Заев си дегустираше вино со Харадинај, а не најде време да му каже за екстрадиција на убијците од Смилковско

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на семејствата на терористите дојдени од Косово во Диво Насеље им додели финансиска помош, а косовските правосудни органи одлучија да не и ги екстрадираат на Македонија Алил...

Стејт департментот нотира: ВО МАКЕДОНИЈА СЛАБО СО КАЗНИТЕ!

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура од затворските чувари, мешање во приватноста,...

Заев за „Монструм“: Азири разговарал со Бејта за субвенции, ако судот побара ќе се појавам како сведок

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм" доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на судот.

-...

Ако Македонците не се согласат на поделба на државноста нема влез во НАТО

Ширлеи Клоис Диогуарди, експерт за балканските прашања од албанско-американската лига пред Конгресот во Конгресот на САД објави свои факти за тоа како Албанците во Македонија, иако се во голем број како заедница,...

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на фестивалот „Конопфест“. По излегувањето од полициска станица, таа се...

Љубов во офсајд: СДСМ и Алијансата на Села го блокираат ДУИ во Струга

СДСМ и Алијанса за Албанците велат дека нема да поддржат проекти на кои би довеле до градежен пустош на струшкото крабрежје. СДСМ одат до таму што најавуваат и напуштање на коалицијата со Рамиз Мерко доколку...

20 април 2018

Кавгата меѓу наставничката и возачот кои ги оставиле двајцата ученици заради доцнење (ВИДЕО)

Канал 5 дојде дојде до екслузивна аудио снимка од расправијата меѓу наставничката и возачот на автобусот, околу тоа дали треба да ја продолжат екскурзијата без двајцата ученици кои доцнеле. "Не ме задевај ме...

Заев оствари работна средба со раководството на ИВЗ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Дарјан Сотировски, оствари средба со раководството на Исламската верска заедница...

Димитров во посета на Големото Војводство на Луксембург

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска оствари работна посета на Големото Војводство Луксембург, во чии рамки оствари средба со својот домаќин министерот за надворешни и...