Економија

21 април 2018

Проверете колку стаж имате навистина впишано. Има и зошто

Врз основа на лично барање, може да се спроведе непосреден увид во податоците за стажот на осигурување и платите.

Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија има услуга, со која преку...

20 април 2018

ЕЛЕМ - Мицкоски предупреди на нов криминал (ВИДЕО)

На повидок уште еден скандал во низата кои го тресат ЕЛЕМ изминативе денови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во Алфа Телевизија обвини дека раководството во РЕК Битола ангажирало фирма...

СДСМ: Наместо да измислуваат лаги, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да кажат за нивното раководење со АД ЕЛЕМ

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со одговорното, транспарентно и домаќинско работење на Владата предводена од СДСМ и државните и јавни институции и претпријатија и затоа секојдневно измислува лажни вести, порачаа од...

Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската комора на Македонија,...

Во Скопје се одржа промоција на новите SUV модели на Опел

На свечена промоција во Сити Хол во Скопје претставени беа новите SUV модели на Опел: Crossland X, Mokka X и Grandland X.

Модерните кросовери беа преставени од автомобилските новинари: Крумислав Барзов,...

Можност за работа во странство: Нудат 30.000 евра плата и плаќаат сместување

Аеродромот Фрапорт во Германија бара работници. Нудат годишна плата помеѓу 25.000 и 30.000 евра. Работниците би требало да располагаат со основно знаење на германскиот и англискиот...

Ексклузивна понуда на Тоyo Tires во Сити мол – „плати 3, добиј 4 гуми“

Јапонскиот бренд на гуми „Toyo Tires“ во Сити Мол на локацијата пред кафулето „Плеј кафе“ во периодот од 19. до 22. април ќе ја презентира понудата „Плати 3, добиј 4 гуми“.

Во понудата е вклучена и бесплатна...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради прелевањето на акумулациите изгубени се над половина милион евра

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат на, како што велат, фактот дека ХЕЦ Глобочица веќе три недели прелева, а од пред три дена прелева и ХЕЦ Шпиље.

„Неспособното раководство на АД ЕЛЕМ не го искористи...

19 април 2018

Македонските мелничари го извлекоа подебелиот крај

Наместо да ги заштити домашните мелничари со контрола на увозот на брашно, македонската влада им задава финансиски удар, форсирајќи го увозот, на сметка на домашното производство. Сето тоа под превезот и изговорот...

Се менува целата постапка за земање кредит од банка?

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за кредитно биро чија цел е воведување извештај за кредитната способност на кредитобарателите. Во согласност со Законот за кредитно биро, истакнуваат од...

Анѓушев: Државна поддршка за текстилната и кожарската индустрија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денес се обрати на седницата на Комисијата за економски прашања на Собранието на Република Македонија, за време на второто читање на Предлог Законот за...

Срча: Дури 200.000 шишиња се рециклираат само од кафулиња и ресторани

Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак, за потоа да се рециклира, наместо да заврши на...

Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

Во завршницата од дводневната агенда на првиот „Дигитален самит на Западен Балкан“, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски одржаа...

Анѓушев: Младите да се охрабрат да почнат бизнис, Владата ќе ги поддржи

Десет претприемачи од Република Македонија и од регионот, на вториот ден на Дигиталниот самит, во рамките на „Натпреварот за убедување“, имаа можност да ги презентираат своите бизнис-идеи пред шестчлена жири-...

„Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани што е најбрз раст на приходите во историјата на компанијата. Значително пораснал и бројот на претплатници на...