Балкан

20 април 2018

Турскиот парламент одобри вонредни избори во јуни

Турскиот праламент го одобри предлогот, претседателските и парламентарните избори да се одржат на 24 јуни, една година порано од планираното, пренесоа турските медиуми. Во пресрет на гласањето, пратениците од...

Јорук: Разговорите за екстрадиција на „ѓуленистите“ од Анкара се многу позитивни

Турскиот амбасадор во Тирана, Мурат Ахмет Јорук, изјави дека разговорите на Албанија и Турција за екстрадиција на „ѓуленистите“ кои сега се во Албанија се одвиваат мошне позитивно.

Турскиот амбасадор за...

Пријателите се простуваат од Драгана: Обдукцијата ќе покаже што имала во крвта

По смртта на Адеа Шабани од Скопје, смртта на Србинката Драгана Шолаја исто така го потресе регионот.

Младата 24-годишна девојка отишла на програмата...

Се запалил бугарски автобус на влез во Македонија

Бугарски автобус, со 46 патници кои патувале кон Македонија, синоќа целосно изгорел на патот меѓу Ќустендил и Граничниот премин Ѓуешево-Деве Баир.

Повредени патници нема, бидејќи сите навреме биле евакуирани...

За влакно избегнат дипломатски скандал со Косово - МОЖЕЛ ДА БИДЕ ПРИВЕДЕН ХАРАДИНАЈ

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај кој вчера дојде во Скопје на регионалниот форум за дигитализација, можел да биде приведен на граница на барање на српските власти. Како и други поранешни припадници на ОВК на...

НОВИНАРИТЕ НЕ МУ ВЕРУВАА НА ШЕШЕЉ дека го газел хрватското знаме - еве што направи да ги увери

Откако српските новнари рекле дека не веруваат дека Шешељ ги навредувал хрватските делегати во српското Собрание тој се одлучил да одржи прес-конференција.

Лидерот на Српската радикална странка, Војислав...

ПЕПЕЛ:Изгоре бугарски автобус кој патувал кон Македонија

Бугарски автобус, со 46 патници кои патувалке кон Македонија, синоќа целосно изгорел на патот меѓу Ќустендил и Граничниот премин Ѓуешево- Деве Баир.

Повредени патници нема, бидејќи сите навреме биле...

19 април 2018

Китаровиќ: Aко Шешељ го газел хрватското знаме треба да биде соодветно казнет

Хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, рече дека односите меѓу Хрватска и Србија сега се нарушени по инцидентот што наводно го предизвикал радикалот, Воислав Шешељ.

„Србија мора да утврди дали...

Колинда до Шешељ

Газењето на хрватското знаме е израз на немоќ на предводникот на поразената злосторничка политика, што му донесе многу зло на хрватскиот народ, вклучувајќи ги и Хрватите во Војводина. Нему, и таквите како него,...

Недовербата на родителите за вакцините, ги убива децата во Романија

Недовербата во вакцините ги убива романските деца, анализира новинската агенција „АФП“.

Малите сипаници сѐ уште одземаат детски во животи во земјата, каде починале околу 40 деца поради стравувањата на мајките...

Вуќиќ за потегот на Шешељ: Ова е многу лоша порака која ја праќаме!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешниот потег на Воислав Шешељ рече дека сето она што се случило е многу штетно за Србија.

„Како претседател на Србија го осудувам секој вид на насилство,...

18 април 2018

Момчињата од Бентлито кои налетаа на Вучиќ: Еден е изрешетан синоќа, двајца се во затвор за убиство на навивач

Лука Радуловиќ (37), познат и како возач на „бентлито" што своевремено налета на колоната возила во која се наоѓаше претседателот на Србија Александар Вучиќ, убиен е синоќа во Белград, објавија српските медиуми....

Јункер за преговорите со Македонија и Албанија:НЕМА ДА ПОЧНАТ УТРЕ И ЌЕ ТРААТ ДОЛГО !

Одлуката на Европската комисија да предложи Македонија и Албанија да ги почнат преговорите за приклучување кон ЕУ, не значи дека овие преговори ќе почнат уште утре, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, во...

Иницијатива на српскиот претседател: Белград ќе добие повеќе од 50 нови фонтани

На иницијатива на српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград ќе бидат изградени нови 54 фонтани.

Од градот Белград потврдуваат дека ќес е градат фонтаните, кои немало да бидат огромни,но ќе ги има на...